Ултразвукова терапия (УЗ)
Ултразвуковата терапия е широко застъпена в съвременното физиотерапевтично лечение. Най-често ултразвук се прилага посредством медикамент с гелообразна консистенция. Използва се при много от спортните травми и заболявания, поради широкия си спектър от показания, безвредност и добра степен на поносимост.
Какви са терапевтичните ефекти на ултразвуковата терапия?
Терапевтичните ефекти от ултразвуковата терапия са свързани с ефектите от въздействието на ултразвуковите вълни върху тъканите и се изразяват в обезболяващо, противовъзпалително, спазмолитично, стимулиращо регенерацията, подобряващо микроциркулацията и обмяната на веществата действие.
Основните положителни ефекти от ултразвука при лечение на спортните травми и заболявания са:
- ускоряване на оздравителния процес, вследствие увеличаване на притока на кръв
- намаляване на болката, вследствие на намаляване на отока
- омекотяването на сухожилията и релаксацията на мускулите, вследствие на микромасажа
Методика и начин на приложение
УЗ терапия най-често се прилага чрез директно озвучаване на проблемната зона, посредством озвучителната глава на апарата. При тази методика се поставя контактен или лекарствен гел върху кожата и чрез въртеливи движения се озвучава мястото на проблема. По време на процедурата пациентът няма усещания от въздействието на ултразвука.
При какви заболявания може да се използва?
Ултразвуковата терапия има много широк спектър от показания и незначителни странични ефекти, поради което може да се използва при повечето спортни травми и заболявания като:
- тендинози, тендинити, бурсити, инсерционити, заболявания като "тенис лакът", периартрит на раменна става, тендинит на ахилесовото сухожилие
- aртрози и дегенеративни заболявания на ставите като гонартроза, коксартроза
- травми като контузии, навяхвания, преразтежения, луксации, хематоми
- при мускулни болки и спазми
- неврологични заболявания, като невралгии, неврити, плексити, радикулити
- следоперативни състояния, с цел по-бързо възстановяване
Фонофореза (ултразвукова терапия с медикамент)
Представлява въвеждане на лекарствени вещества в организма посредством ултразвук. При този метод УЗ действа като катализатор ускоряващ резорбцията на лекарствата, като по този начин се съчетава ултразвуковата терапия с медикаментозно лечение. Най-често по този начин се въвеждат нестероидни противовъзпалителни средства под формата на гел (кетопрофен, диклофенак), като гела се използва и за контактна среда на ултразвука.